Чому порушується обмін речовинЧому порушується обмін речовин

Багато хто з нас або на практиці стикався з порушенням обміну речовин у тій чи іншій формі, або, в ідеалі, просто чув про те, що таке сталося у когось. Але чому ж таке відбувається? Адже нам не хочеться, щоб коли ми, наприклад, вирішили купити тушонку оптом чи інші смачні продукти, щоб у нас виникли відхилення, які так чи інакше пов'язані з цими продуктами та їх вживанням. Тому важливо розібратися в тому, як обмін речовин функціонує, а також за якими принципами відбувається його порушення.

Загальна інформація 

Взагалі обміном речовин називають всю сукупність перетворень речовини і енергії, яка відбувається в людському організмі. Коли даний процес відбувається, виділяється енергія, а також з організму прибираються непотрібні йому речовини, контролюються інші функції організму, зокрема, ті, які відповідають за транспортування поживних речовин в кров після перетравлення їжі. Відбувається обмін речовин в два великих етапи.


Перший відомий під найменуванням анаболізм. Це синтез клітинних компонентів під впливом ферментів. Другий же носить найменування катаболізм. Тут вже харчові і власні молекули розщеплюються, також під впливом ферментів, і енергія, що в них була укладена, вивільняється. Взагалі, неважливо, що ви їсте, хоч салат, хоч вирішили купити сосиски для хот догів, все одно ферменти гратимуть значну роль в процесі обміну речовин, тому що саме вони відіграють таку важливу роль каталізаторів в процесі формування однієї речовини з іншої.

Причини порушення обміну речовин

Є значна кількість різнотипних причин, які можуть стати перешкодою нормального обміну речовин.

 

  • Некоректно працювати може нервова або ендокринна система. Синтез ферментів може піти не так, як передбачалося. Те ж саме може статися з імунними або ж транспортними білками.
  • Інша характерна причина різкі зміни у складі їжі. Наприклад, ви різко перейшли на домашню ковбасу або інший продукт харчування, не співставивши його з природними потребами організму. Тоді вам може почати не вистачати мікроелементів, жирних кислот, вітамінів або, що найгірше, амінокислот, і обмін речовин, як наслідок, істотно порушується.
  • Також кількісний і якісний склад їжі, що вживається може не відповідати енергетичним витратам організму. 


  • Іншою причиною може бути накопичення організмом важких металів в надмірних кількостях, або надходження в нього небажаних токсичних чужорідних речовин.
  • Іноді збивається робота генетичного апарату клітин. Навіть режим може вплинути значним чином. Почали ви не висипатися, або відчувати значні стреси, і ось, почалися серйозні зрушення у функціонуванні процесу обміну речовин, хоча до цього все працювало відмінно, без будь-яких перебоїв. 

 

Інші причини

Втім, і більш несподівані причини можуть викликати порушення обміну речовин. Наприклад, психологічні зміни. Коли у людини починаються які-небудь серйозні життєві зміни, він запросто може з ними не впоратися, що веде якраз до порушення обміну речовин. Аналогічна ситуація починає розвиватися при проблемах в сім'ї. Зокрема, найчастіше саме у людей, які проживають в проблемних сім'ях діагностують булімію. Часто це служить методом привернення уваги, а також компенсування відсутності достатньо адекватних сімейних відносин. Іноді діти починають страждати від анорексії якраз через підсвідоме бажання яким-небудь чином відокремитися від батьків.

У людей навіть з невеликою зайвою вагою може виникнути така проблема, що саме з нею вони починають асоціювати свої невдачі, неважливо, наскільки реалістичним є зв'язок. У підсумку вони починають неправильно харчуватися, а це веде до порушення обміну речовин. До нього ж ведуть різні сильні стреси, психологічні травми. Так що до виникнення подібної проблеми може вести багато чого, але майже що завжди її можна досить простим чином запобігти, а тому є резон уважніше ставитися до свого здоров'я, харчування, емоційного стану і так далі.